Home » Uncategorized » PISA 2015 w Gimnazjum w Kosowie Lackim

PISA 2015 w Gimnazjum w Kosowie Lackim

Publiczne Gimnazjum im. Aleksandra Kamińskiego w Kosowie Lackim zostało wylosowane do udziału w międzynarodowym badaniu PISA (Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów – Programme for International Student Assessment).

W skali międzynarodowej program jest koordynowany przez OECD (Organization for Economic Co-operation and Development), a w Polsce przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uczestniczy w nim kilkadziesiąt krajów i regionów z całego świata. Celem badania jest sprawdzenie, jak młodzież pod koniec obowiązkowego kształcenia w szkole, jest przygotowana do dalszej drogi edukacyjnej oraz dorosłego życia, w tym wymagań rynku pracy.MEN powierzyło przeprowadzenie PISA 2015 placówce naukowej, Instytutowi Badań Edukacyjnych. Badania zaplanowano na marzec 2015 roku. W tym okresie uczniowie z wylosowanych 160 gimnazjów, w tym kosowskiego gimnazjum, będą w swoich szkołach rozwiązywać zadania badawcze.

Realizacja badania w kosowskiej placówce odbyła się 16 marca. 35 wylosowanych uczniów urodzonych w 1999 roku przystąpiło do rozwiązywania testu wiedzy i umiejętności. Składał się on z dwóch części. W pierwszej uczniowie rozwiązywali zadania mierzące umiejętności z zakresu matematyki, rozumowania w naukach przyrodniczych, czytania i interpretacji tekstu, a także wypełniali kwestionariusz ucznia zawierające pytania dotyczące ich środowiska domowego. Część druga dotyczyła umiejętności ekonomicznych. Uczniowie do rozwiązywania poszczególnych części zostali przydzieleni losowo.