Home » Uncategorized » Majowe Święta w Gimnazjum w Kosowie Lackim

Majowe Święta w Gimnazjum w Kosowie Lackim

  Istnieje powszechne przekonanie o tym, że maj to najpiękniejszy miesiąc. Rzeczywiście zieleń    drzew i traw cieszy nasze oczy, a woń kwitnących krzewów i kwiatów rozbudza uśpione zimą    zmysły. Wyjątkowość tego miesiąca w Polsce podkreślają liczne święta.

1 maja – Święto Pracy – międzynarodowy dzień solidarności wszystkich ludzi pracy, obchodzony od 1890r. 1. Maja 2004r. Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. 2 maja to Dzień Flagi Państwowej RP. Wreszcie 3 maja – Święto Konstytucji. O  tych wszystkich niezwykłych wydarzeniach nie zapomniała młodzież z Gimnazjum im. Aleksandra Kamińskiego w Kosowie Lackim.

Uczniowie pod opieką pań: A. Kryczki, M. Wojtczuk, T. Maliszewskiej i E. Witkowskiej 29.04.2016r. zabrali swoich kolegów i nauczycieli w magiczną „podróż w przeszłość”. Przedstawiając ważne wydarzenia z historii Polski, podkreślili jej wyjątkowość. Zwrócili uwagę na  konieczność posiadania własnej tożsamości narodowej, nie zapominając jednocześnie o tym, że jesteśmy Europejczykami. Stanowimy więc ogniwo kultury europejskiej. Bezsprzecznie wiąże się z tym kolejne święto, szczególnie celebrowane w tym roku – 1050 rocznica chrztu Polski.

Uczniowie w interesujący sposób zaprezentowali doniosłość tego wydarzenia dla naszego państwa. Od 966r. bowiem Polska znalazła się pod wpływem zachodnich wzorców w prawie, architekturze i sztuce, nie rezygnując  nigdy ze swojej wiary chrześcijańskiej. 3 Maja jest potwierdzeniem tego stanowiska. Ten dzień to nie tylko rocznica uchwalenia konstytucji, to zarazem Święto Matki Boskiej Królowej Polski. Jej właśnie po powstrzymaniu potopu szwedzkiego złożył we Lwowie ślubowanie król Jan Kazimierz.

Nasza młodzież zdeklarowała się kontynuować piękne tradycje. Potwierdzeniem jest potrzeba uczestniczenia w ŚDM w Krakowie. Swój akces złożyła już grupa gimnazjalistów. Mamy więc pewność, że dzięki nim i przyszłym pokoleniom Polska będzie trwać przez następne wieki i tysiąclecia.

Tekst Elżbieta Witkowska